Šamanské rituály


Buben.

Šamanské rituály jsou v podstatě stejné už od dob snad pravěku až dodnes. Na všech kontinentech. Liší se jen v detailech. Všude je ale základní pomůckou šamanské praxe buben. Tak jako ostatní potřeby by si ho měl vyrobit uživatel sám. U nás v Evropě však není zvykem, že by někdo začínal tím, že porazí strom a uštve horskou kozu a umlátí ji kyjem. Jsou výrobci bubnů a nebo si ho lze pod vedením výrobce sám zhotovit na speciálním workshopu. Na nákup bubnu by se nemnělo spěchat. Šaman i vnímavý člověk pozná, který buben k němu „hovoří“. To vám neřeknu, co to znamená. To je pocit. A každopádně si ho každý pak upravuje, maluje a ozdobuje podle svého. Buben je hodně osobní věc. Nikdy neberte do rukou šamanův buben bez dovolení! To se prostě nedělá.  Když požádáte, většinou ho půjčí. Když ne, neurážejte se, má k tomu nějaký svůj důvod. Šamani někdy dělají nepochopitelné věci. Mají k tomu své důvody, které nepovažují za nutné vysvětlovat. Je na ostatních aby to respektovali.K bubnu patří i palička s koženou hlavičkou. U nás není zvykem ji zdobit. Škoda.

Před lety jsem vyráběl vyřezáváním zdobené paličky. Hezký dárek. Že jsem jich měl víc, začal jsem bubnovat dvěma paličkami v jedné ruce. Docílil jsem zajímavého efektu. Především se uplatní při „Freestyle“, jak říkám bubnování pro poslech (a pro pohled – tanec).  Je to česká specialita a asi nikde jinde nikoho se šamanským bubnem a dvěmi paličkami v ruce neuvidíte.

(Pokračovat budu: K čemu šamanovi je takový buben dobrý.)

 

Chřestidlo.

Na různých kontinentech jsou používány různé materiály na jejich výrobu. Záleží to na tradicia především na dostupnosti materiálů. Mohou být ze skořápek plodů či ulit a krunýřů živočichů, dutých dřev, hlíny, ztvrdlé kůže atd. Uvnitř bývají obvykle vhodné drobné kamínky. Většinou jsou opatřeny držadlem.

Chřestidlo má při šamanském léčení svůj význam. Jeho vysoký rytmický zvuk dokáže působit na psychiku velmi příznivě uvolňujícím způsobem. Navozuje úpravu mozkové činnosti a stavu velmi lehkého a příjemného transu. Při rituálech se také používá k upoutání pozornosti a navození soustředění u zúčastněných a přivolávání duchů.

Používám také velké chřestidlo s velmi silným zvukem. To slouží v těch případech, když se chystám navštívit jiné světy za pomoci bubnu. Abych sám se nerozptyloval bubnováním, bubnuje někdo jiný. Proto potřebuji chřestidlo, které je slyšet i při bubnování. Udávám jím bubeníkovi rytmus, který mi nejlépe vyhovuje.

.

 

 

 

 Hromové kuličky,  Šamanské kameny.

MOQUI MARBLES

O původu Moqui Marbles se toho ví jen málo. Většina z nich pochází z Navajské pískovcové formace ve státě Utah. Tyto, převážně hladké, eliptické nebo kulaté kousky stlačeného pískovce jsou uzavřeny ve skořápce z hematitu ( druh železné rudy ). Jsou také nazývány Kuličky Moqui, Hromové kuličky nebo Šamanské kameny. Vyskytují se ve velikostech od cvrnkacích kuliček po baseballové míčky.
V U.S.A. jsou nazývány podle Indiánů Moqui, kteří obývali území, na kterém se tyto kameny nalézají. Protože byly nalézány v indiánských ruinách z dob zahrnujících mnoho staletí, někteří archeologové věří, že byly používány šamany a jinými mystiky. Existuje mnoho teorií o vzniku těchto útvarů. Část geologů je považuje za konkrece železné rudy vzniklé před 130 až 155 miliony lety.
 Podle jednoho zdroje „MOQUI" v jazyce Hopi znamená „ten drahý, kdo odešel". Pověst říká, že zemřelí předkové Indiánů Hopi z jihozápadu U.S.A. hrají hry s těmito kameny vždy večer, kdy je duchům dovoleno navštívit Zemi. Když Slunce vyjde a oni se musí vrátit do nebes, zanechávají kameny dole, aby jejich příbuzní věděli, že jsou šťastní a mají se dobře. - V.H.-
Dave Crosby, geolog, který prováděl výzkumy v oblasti nalezišť Moqui Marbles, uvádí teorii jejich vzniku. Věří, že vznikly následkem dopadu meteoritu v této oblasti. Koule se skládají z milionů roztavených kuliček zkondenzovaných na písečných zrnkách, která se srazila a spojila s ostatními, čímž vznikly větší koule, jejichž povrch se vyloučil hematito-křemičitý plášť, přesto však zbyla i tenká vrstvička na většině zrnek uvnitř. Některé větší koule během tohoto procesu vychladly pod bod tání, takže mohou být pozorovány všechny jeho fáze. Jiné přistály v písku, další ve vápenci, ostatní se pospojovaly ve všech představitelných formách. Většina kráteru už podlehla erozi, ale zbytky valů, vzniklých při dopadu, jsou stále viditelné.
Základ naleziště je v novém Národním parku Escalante, ale materiál byl vržen až k jezeru Powell v erodovaných Navajských pískovcích.

Napsáno podle: https://www.mineral-shop.cz/